Co kupić w prezencie na nowe mieszkanie? Może klasyczny kwiat? A może coś całkowicie innego? Długie godziny zabawy zapewnią puzzle z dużą ilością elementów i przepięknymi wzorami. Duża układanka będzie także pięknie prezentować się w passe partout, w szerokiej ramie. Do zestawu puzzli z wieloma elementami lub panoramą możemy sprezentować matę do układania i klej, który umożliwi przyklejanie elementów na karton.

Duża ilość elementów, dla jednych jest zaletą, dla innych zaś wadą. Warto więc przed zakupem rozeznać się w preferencjach przyjaciół, którym chcemy podarować układanki. Uwielbienie dla wielkoformatowych puzzli składających się z czterech, pięciu czy czternastu tysięcy elementów może też rozmijać się z powierzchnią jaką obdarowywany może poświęcić na układanie tak wielkich puzzli.

Układanki z wieloma elementami i panoramy sprawiają wrażenie łatwych do ułożenia. Po pewnym czasie okazuje się jednak, że nie jest to taki proste, elementy są niewielkie, a obrazek – skomplikowany. Jest to jednak gratka dla naszego mózgu. Udowodniono bowiem, że gdy układamy puzzle, dochodzi do silnej aktywności myśli razem z udziałem wszystkich komórek i części mózgu. Badanie MacArthura udowodniło, że ludzie układający puzzle i rozwiązujący krzyżówki dożywają dłuższego wieku, a także rzadziej chorują na Alzheimera czy tracą pamięć. Badanie opublikowane przez Developmental Science, że dzieci pomiędzy 2. i 4. rokiem życia, które układały puzzle, mają w przyszłości lepsze zdolności przestrzenne i matematyczne. Układanie puzzli ćwiczy też analizę, syntezę, kojarzenie i organizację pola percepcyjnego.